Kdy začít s wakeboardingem?

Začínat se dá už v útlém věku. Ale dříve, než postavíte dítě na wakeboard, je třeba s ním strávit nějaký ten čas u vody. To znamená, aby si zvykalo na prostředí a vybavení. Prostě trávit léto s dítětem u vody nechat ho koupat i ve vestě, aby se naučilo ve vestě bez problémů pohybovat. My doporučujeme, aby dítě samozřejmě umělo plavat. Takové dětské aktivity, kdy si dítě hraje ve vodě, zkouší se potápět i s vestou ( aby získalo důvěru že ho vesta nepustí pod hladinu ), nebo plave s wakeboardem, aby se naučilo s ním ve vodě pracovat, jsou všechno nezbytné kroky před první jízdou. Při těchto aktivitách dítě posiluje především ty partie, které běžně na zemi nepoužívá.

Součástí tréninku jsou i vodní aktivity spojené s wakeboardingem. Kdy dítě zapojíte do hry třeba tím, že ho budete tahat hrazdou na 2.0 systému jen tak po vodní hladině bez desky, na zádech na břiše a pod. Dále přichází i trénink na suchu, kde zkoušíme tahat dítě hrazdou na pevné podlaze aby se naučilo jak tahat a jak držet tělo a kde jaký svalík zapnout tak, aby jelo rovně.
K tomu je samozřejmě velmi důležitá celková fyzická sportovní příprava. Mezi sporty s nejlepšími výsledky patří gymnastika. Nemusíte se bát, nejde i nic složitého, dítě se učí kotrmelce správně skákat a prostě posiluje a zpevňuje celé své tělo, tak aby při sportech jako je třeba Wakeboarding nebylo tělo přetěžováno. Což je podle nás velmi důležité nejen pro správný růst ale i pro dobrou psychiku dítěte.
Takže pokud máme již dítě připravené, můžeme se pomalu pustit k vodě. Podle nás je to cca 7 rok dítěte. Dá se začít i dříve ale je třeba dítě dostatečně připravit pod odborným dohledem. Ve sportovním módu pod drobnohledem (příprava aktivního závodníka) může začít už u 5-ti letech.
Pokud vaše dítě běžně sportuje, ale nemá pravidelný dozorovaný trénink, muže začít s wakeboardingem kolem 8 let a to opět na malém vleku. Velkou výhodou pro děti je zkušenost s jiným boardovým sportem. Snowboarding nebo skateboarding jsou rozhodne velkou výhodou pro začátek, ale třeba i koloběžka mu dává dobré základy. Pokud vaše dítě nemá moc zkušenosti s aktivním sportem a jde vám jen o rekreaci, tam se hranice posouvá k 10 letům dítěte. Nejde o to, že by dítě nesmělo dříve, ale z našich zkušenosti to nedoporučujeme.
Ve všech zmiňovaných případech se dítě muže naučit Wakeboarding zhruba za 1/2 až 1 sezónu. Naučit znamená, že bude samostatně jezdit i po překážkách. Tzn. při pravidelném ježdění, vám na to stačí jedno léto.
Základní jízdu zvládne již po pár hodinách.
Pro další postup dětí ve sportu je dobré si najít sportovní oddíl nebo sportovní skupinu na pravidelné tréninky a zapojit se do závodů. Dítě se stane samostatnějším a vyrovnanějším díky soutěživosti a vnímání pravidel, která pak používá během života. Třeba jako jako FairPlay nebo dostavit se na místo v čas a mnoho dalších.
Proto je dobré, přihlásit se do některého wakeboardového oddílu a tím čerpat i výhody slev pro tréninky nebo oddílové vybavení a slevu na nákup. V Praze na Hostivařské přehradě a Chomuotvě to je třeba Water Sports Club z.s. – člen Českého Svazu Vodního Lyžování a Wakeboardingu.