Jak správně vybrat vázání.

Výběr vázání je určitě důležitější než výběr wakeboardu. Řekněme to zjednodušeně. Vázání vlastně představuje jakousi spojku nebo kloub, který propojuje jezdce s prknem. Aby se nám prkno co nejlépe ovládalo, je třeba mít kvalitní spojení respektive kvalitní vázání.

Vázání můžeme rozdělovat podle způsobu uchycení, způsobu zapínání nebo na s otevřenou nebo s uzavřenou špičkou. A jaké jsou tedy druhy vázání?

Tady je hrubý přehled tipů vázání:

 • Klasické otevřené
 • Klasické zavřené
  a) Na suchý zip
  b) S tkaničkami
  c) kombinace suchý zip a tkaničky
  d) na gumové pásky
 • Klasické s vyndavací botičkou
 • Snowboardový systém
 • Kolmé přichycení
 • Systém 4D

Klasické otevřené vázání

Test Day
Testovácí den je vhodný na vyzkoušení velikosti vázání. Na Test Day se půjčují desky, vázání většinou ne.

 

 • Klasické otevřené 

Druhy vázání se dříve dělili na otevřené a zavřené. Dnes už je 90% vázání na trhu jen zavřené. V dnešní době se otevřené vázání nejčastěji používá pro začátky do půjčoven nebo tam kde se o wakeboard střídá více lidí. Otevřené vázání má totiž větší rozmezí velikosti. Uzavřené vázání mívá maximální rozmezí velikosti o 1 až 2 velikosti  a otevřené mívá rozmezí až o 4 velikosti. Proto se také dělá dětské vázání s otevřené, protože dětem velmi rychle rostou chodila než by si dítě na konkrétní model zvyklo asi by už potřebovalo zase větší. Může být s tkaničkami nebo suchým zipem.

 • Klasické zavřené 

Tohle je nejověřenější typ vázání. Vyrábí jej každý výrobce vázání a je nejvíc rozšířené. Zavřené znamená že špička boty je uzavřená a nejsou vám vidět prsty. Prostě je to jako bota na snowboard. Zde můžete vybírat mezi způsoby utažení boty a to pomocí tkaniček, suchých zipů, kombinace tkaniček a zipů nebo gumovými pásky.

Pozor ne každé zavřené vázání je stejné. Musíte porovnat různé výrobce, aby jste zjistili jaké vymoženosti pro pohodlí, přesnou kontrolu a další funkce ten který výrobce má. Některé sedí jako noha v bavlnce a jiné jako v holínce.

 • Klasické s vyndavací botičkou

Dnes už výrobci používají vyndavací vloženou botičku, kterou můžete a nemusíte vyndávat a vázání je na první pohled stejné. Tu lze podle způsobu utažení na noze buď vyndávat a používat pro chůzi (třeba při winchování nebo v místě kde je nepříjemné nebo neznáme dno nebo břeh) anebo jej lze používat jako klasické vázání a vnitřní botičku z vázání nevyndávat. U kvalitních vázání je vnitřní botička uzpůsobená častému chození a odolná proti prošoupání. Nezadržuje vodu a rychle schne. Také může být na tkaničky nebo na suchý zip nebo gumové pásky. Vázání může mít 2 nebo 3 utahovací zóny. Tak jako brusle i vázání se dělají v různých šířkách na nártu. Výrobci neuvádí rozdělení vázání podle šířky. Rozdíly v šířkách jsou především u PRO modelů. Tam je šířka taková jakou má ten či ten konkrétní PRO jezdec nohu. Běžné modely jsou v šířce více univerzální.  Doporučujeme si vázání předem vyzkoušet.

 • Snowboardový systém

Můžete také mít Snowboardový systém vázání a botičky. Výrobci s tím přišli aby si zjednodušili výrobu, ale velký přínos pro jezdce to nemá. Většina jezdců, kteří dostali tenhle systém od sponzorů (výrobců) ho přestala používat a dnes ho používají většinou jen sponzorovaní jezdci, kteří už nezávodí. Dříve se dalo říct, že je to vhodné pro winching (jízda na navijáku nejčastěji street ježdění – kašny, potoky, splavy a jiný hezká místa), kdy je to dobré, aby jste nechodili bosi po kamenech nebo místech kde nevíte co je na dně. Hlavní nevýhoda snowboardového systému je špatný cit při kontrole ovládání desky a také výrazně větší přenos nárazu do nohou.

 • Kolmé přichycení

Je způsob přichycení vázání k wakeboardu. Jde o klasický způsob, která je kromě toho že se v roce 2010 přešlo z amerických závitů whitworth na evropské metrické a to celosvětově pro lepší funkčnost a pevnost. Velikost závitu je 6mm a říká se mu insert.

Každé vázání má 2 šrouby na jedné botě. Konkrétní výrobci používají svoje různé způsoby uchycení vázání k šroubu. Někdy se šroub jen prošroubuje jednou z několika 

děr umístěných vedle sebe v oblouku na levé i pravé straně boty, díky kterým je možné měnit úhel nastavení boty vůči prknu. A nebo je použito různých upínacích kamenů (kousek pevného materiálu nejčastěji železa různého tvaru), které umožňují lepší nastavení uhlu. Tento způsob má široký „plejt“ což je ta část vázaní rozšířená z boty do stran.

 • Systém4D

4D system, který jde pouze na LF wakeboardy a je úplně nejdál ve vymoženostech. Má například náklon ke špičce a také obě vázání jsou vykloněná ke středu desky tak aby jste na wakeboardu stály rovně a nezatěžovali kolena, která jsou nejvíce namáhána. LF dokonce nabízí HONEYCOMB FLEX FLOOR jako výměnný díl. Ten se může měnit v případě, že budete mít s vázáním za sebou milion velkých dopadů. Ale hlavní kouzlo je v tom, že šrouby nejsou uchyceny kolmo k wakeboardu, ale jdou v úhlu 45 stupňů pod vázání do kolejnice FLEX TRACK a tím zajišťují maximální pružnost wakeboardu což právě u klasického upevnění nelze.

Různí výrobci používají vlastní systémichycení vázání k wakeboardu. POZOR některé vázání nejdou na všechny vyráběné modely wakeboardů. Třeba LF 4D systém, který lze použít jen LF Flex track. To je jedinečný systém, který vám zajistí maximální pružnost wakeboardu téměř po celé délce. Je to nejvyspělejší technologie na trhu.

Nejlepší varianta je mít wakeboard a vázání od stejného výrobce a ze stejné modelové řady. Pokud použijete jinou značku wakeboardu a jinou značku vázání, nemusí vám dodavatel uznat záruku v případě závady.
Aby jste si jízdu co nejvíce užili je třeba, aby vám bota co nejvíce seděla. Podobně jako u sportovních bot, je třeba , aby vázání při zkoušení nikde netlačilo a zároveň, aby nebylo zbytečně moc místa před prsty. Noha by pak mohla ve vázání klouzat. Než si vázání koupíte informujte se o tom jaké jsou dnes technologie a vymoženosti vázání, aby jste věděli co při nákupu požadovat. Ne každý výrobce má kvalitní technologie a vymoženosti zlepšující komfort a přilnavost k noze.

Jsme stále v době velkého vývoje a každý rok přichází nějaké novinky, které vám ulehčí jízdu. Čím mladší vázání budete mít tím více poznáte výhody technologií.

Gumové pásky mají také uspěch.

 

Jobe Drift System

Jobe dokonce uchycuje botičku pouze do plasového těla pomocí tkaniček.

Vnitřní botička, kterou můžete a nemusíte z vázání vyndavat.


Wakeboarding je letní sport a proto by jste si měli vybrat vázání odpovídající letní pohodě. Na základě našich letitých poznatků doporučujeme klasické zavřené vázání. Nejlépe přenáší kontrolu pohybu, absorbuje dopady, hlavně což je podle nás nejdůležitější, nemusíte u vody chodit a odpočívat v téměř zimních botech. Nejrychlejší způsob obutí a vyzutí prkna je také s klasickým vázáním. Např. u sytemu si musíte nejdříve obout botu a pak přidělat vázání. A buď budete celý den v botách a nebo tuto proceduru musíte opakovat nesčetněkrát za den. A to nechcete. 

Při výběru vázání se ptejte na sklon vázá. Liquid Force je ve vázání celosvětově nejdál ve vývoji a kvalitě. Drží prim už od vzniku wakeboardingu. Jejich vázání je tak pohodlné, že ho čím dál častěji používali výrobci wakeboardů, kteří neměli svoje vlastní vázání. Proto LF udělal 4D system, který jde pouze na LF wakeboardy. Tento system je úplně nejdál ve vymoženostech. Má například náklon ke špičce a také obě vázání jsou vykloněná ke středu desky tak aby jste na wakeboardu stály rovně a nezatěžovali kolena, která jsou nejvíce namáhána. LF dokonce nabízí HONEYCOMB FLEX FLOOR jako výměnný díl. Ten se může měnit v případě, že budete mít s vázáním za sebou milion velkých dopadů.

Protože chcete na wakeboardu jezdit často a třeba i několik hodin denně je uložení chodidla ve vázání to nejdůležitější. Je to stejné jako pohodlná a nepohodlná bota na běhání. Pro správné držení klenby, usazení paty proti pohybu nebo třeba oporu ve špičce nad prsty musíte dobře vybírat. 4D systém vše tohle splňuje. Stejně tak jako systém 6X, který o stupeň nižší technologie systému 4D a to tím, že nemá uchycení pod botu, ale klasické kolmo k wakeboardu. Jinak všechny ostatní technologie má stejné jako 4D systém.

Když nastoupil wakeboarding přišlo i první vázání. První modely byly odvozené z vodního lyžování tak jako většina vychytávek u wakeboardu.
Jedny z prvních vázání byli vlastně jen takové překřížené pruhy gumy přidělané ke kovové desce, která se šroubovala na wakeboard. Jako pata sloužila něco jako gumová karimatka. A protože to bylo vše celekem pevné,pro nazouvání se používalo mýdlo jako lubrikant. Ještě dnes se můžeme setkat s tím že někdo mýdlo používá i na nové modely vázání. Což je velmi špatně protože vám noha bude uvnitř děsně klouzat. Doporučujeme takové vázání již nepoužívat. Má špatné vlastnosti pro kontrolu desky a zároveň není úplně bezpečné pro svoji špatnou funkčnost.

Najdi 7 rozdílů :D – Jedno z prvních a jedno z nejnovějších LF vázání.

Lidé si také dost často pletou s vázáním na kite. Takzvané pantofle nejsou na wakeboarding vhodné. Pro uplné začátečníky najdete v půjčovně podobné vázání. Toto vázání je montované na Easy UP desky, které nemají hranu a tím pádem se vám deska nesekne. Samozřejmě když je člověk šikovný může jezdit třeba na desce od stolu. My se vám snažíme přinést tu nejjednodušší a nejbezpečnější cestu k tomuto krásnému sportu.

Vázání na kiteboarding určené  na wake style je téměř stejné jako na wake. Jen se na něj přidává poutko na jazyk pro snazší nazouvání jednou rukou.
standardní vázání na na kite je podobné pantoflím. 

Vázání na Kite – Strap

 

víco informací najdeš na Wakemag.cz