Jak správně vybrat wakeboard?

Aby jste vybrali opravdu správně potřebujete si k tomu odpovědět na pár otázek.

Kolik vážíte?

Wakeboarding se jezdí konstantní rychlostí cca 30-34 km/h a aby mohlo prkno s vámi dobře jezdit je třeba mít velikost, která svou plochou dokáže v této rychlosti vytlačit vás i s prknem nad hladinu. Každý výrobce uvádí tabulku velikostí odkaz na tabulku velikostí všech modelů, kde je uvedený váhový rozsah pro konkrétní velikost wakeboardu u konkrétního modelu. I když mezi modely je to už pak velmi podobné. Pokud budete mít wakeboard větší, dopady do vody budou stabilnější tak i samotná jízda. Ovšem zase je o něco těžší na ovládání a při rotacích, na překážkách a při POPu.
Menší prkno se bude bořit. A je rychlejší pro ovládání.
Celkové váha samotného vybavení by měla být co nejlehčí. Těžký wakeboard a nebo těžké vázání vám budou jízdu dělat celkově těžší a víc fyzicky náročnou. Wakeboardy se seriově vyrábějí ve velikostech od 118 cm (nejmenší dětský) do 164 cm což je největší sériově vyráběný wakeboard.

Vlek nebo lodˇ?

Rozdíl v jízdě v parku nebo za lodí je opravdu velký. Základní pravidlo, které vychází ze zkušeností je, že do parku potřebujete desku o trochu větší než za loď. Například pokud jezdíte v parku na desce velikosti 142cm, za loď bude potřeba 139cm. Je to dáno agresivním stylem, který vytváří loď, vlna a především tvrdší voda díky otáčkám šroubu lodi. Na vleku totiž jezdíte na stojaté vodě.

Wakeboard pro jízdu za lodí:

Pro rekreační jízdu je jedno jaké prkno máte. Jezdit se dá i na obráceném stole, ale bude to zábava jen chvilku. Pokud si chcete opravdu zajezdit a především začít skákat odrazem z vlny, bude to chtít desku tvrdou s velkým množstvím prvků, které pomáhají udržet wakeboard ve správné stopě při nájezdu na vlnu.

K tomu jsou určené 3 kategorie prvků:

– ploutvičky (finky, flosny)
většina wakeboardů určených za loď má ploutvičky jako součást konstrukce. Druhá možnost je, že jsou ploutvičky namontované k desce. Jsou z pravidla 4 a to rovnoměrně blízko každého rohu prkna (spodní strana desky).
Ploutvičky pomáhají při jízdě po hraně přes špičky nebo přes paty (heelside, toeside) držet wakeboard dobře zaříznutý ve vodě a tím vytvářet větší napnutí lana a následný dynamický let z vlny. Po dopadu také pomáhají srovnat wakeboard do směru jízdy.

– kanálky na spodní straně wakeboardu
kanálky (water chanels), slouží podobně jako ploutvičky, ale zabírají o něco méně, ale zato stabilněji po celé délce wakeboardu. Jedná se o podélné tvarování spodní desky wakeboardu, které vytváří proud vody ve směru jízdy a tím stabilizuje wakeboard a opět pomáhá vytvořit větší tah lana pro získání rychlosti a následný skok.

– správný typ prohnutí wakeboardu
Jak výraz „hranění“ sám říká, k vytvoření energie pro skok nebo trik musíme správně hranit. A to po hraně přes špičky nebo paty. Hrana je podélný kraj wakebopardu tak jako třeba u lyží. Pokud je prohnutí continuální (jako banán), není hrana rovná ale prohnutá. A tím hůře drží správnou stopu a stále ze stopy vyklouzává. Proto je třeba mít za loď 3 stupňové prohnutí.
Váha vybavení je zde velmi důležitá a pro kategorii wakeboardů za loď se vyrábí i speciální odlehčené verze, které stojí skoro až jednou tolik. Váhový rozdíl tam je i více než 1 kilogram, což z celkové váhy okolo 3-5 kilo je opravdu hodně.
Wakeboard za loď nemá upravenou skluznici pro jízdu na překážkách a jeho konstrukce není tak odolná jako u wakeboardů na vlek.

Wakeboard do wakeparku

Je třeba mít průžný a s co nejmenším množstvím prvků na skluznici. A nebo tyto prvky musí být navrženy tak, aby vám nebránili v jízdě po překážkách. Prkna do wakeparku v dnešní době nemají dírky pro namontování ploutviček, protože je v parku rozhodně nepotřebujete.
Pro zábavnou a stabilní jízdu na překážkách potřebujete wakeboard měkký neboli flexi.
Pružnosti wakebordu jsou velmi rozmanité. Od pružnosti po celé délce stejně (levnější modely) až k různým pružnostem v různých částech desky. Pružnosti jsou dány jádrem a flexi zónami. Pro jibování potřebujete velmi měkké prkno. Lépe přilne po dopadu na překážku a zajistí větší stabilitu, ale neudrží agresivní hranění. Skluznice musí být upravená na jízdu po překážkách tak, aby se neničila a vydržela časté tření o překážky. Pružné wakeboardy vám dají větší POP, ale u těch extrémně pružných po celé délce se POP zase snižuje. Tím, že skluznice jsou velmi často hladké, po dopadu na vodní hladinu nedrží tolik stopu. Ale jsou i desky, které splňují oboje. Jsou to zpravidla ty nejdražší modely.

Druhy prohnutí wakeboardu

Jádro (core) wakeboardu

I tady máme několik možností podle vlastních potřeb.

Pružnost neboli flex

Vám přinese úsměv na rty na překážkách. A také tu máte na výběr.