Co je to wakeboarding?

Wakeboarding je především velká sranda. Tak velká, že jsme ještě nikdy nikoho neslyšeli říct, že to je blbost 😀
Vlastně většina lidí co začala jezdit tak pokud můžou, jezdí do dnes. Přece jenom je to sport, což je pro většinu z nás velmi oblíbená aktivita a navíc je to sport návykový.
Z počátku spíše více fyzicky náročný, ale časem se to srovná na úroveň středně náročný. Prostě trávíte léto u vody sám s kamarády, které když nemáte tak si je u wakebordingu 100% najdete. Je to vzácné a pro nás úžasné, že wakeboarding spojuje samé super lidi. Což je dnes velmi vzácné a my si na tom zakládáme.

Jen si představte, že trávíte léto u vody se super přáteli, sportujete velmi aktivně, tím pádem žijete extrémně zdravě a navíc jste stále ve vodě. A večer po celém dni si můžete dát zasloužené pivko, protože máte už odmakáno. Prostě voda, sluníčko, žabky, sport a pivko při západu slunce. No není to báječné………..


Wakeboarding na vleku

Velký vlek

Wakeboardista je tažen na laně, které je zachyceno na velkém dlouhém okruhovém laně a to je vypnuto mezi 4 až 6 sloupy ve výšce cca 10 metrů nad vodou (výška se mění podle typu a data výroby vleku, dnes se preferuje výška cca 10m. Vyšší vleky nejsou moc pohodlné na jízde, ale v oblibě je mají jezdci, kteří skáčou triky z vody a nebo kiteři. Na tomto velkém ideálně vypnutém laně může jezdit až 14 jezdců současně (záleží na typu vleku). Na trase mezi jednotlivými sloupy mohou být umístěny překážky, plovoucí nebo kotvené do dna. Vyrobené jsou z různých materiálů, přičemž se nejvíce používají plastové, vyrobené ze speciální hmoty, která je trvanlivá vůči oděru a slunečnímu záření. Na starých vlecích jsou i překážky vyrobené po domácku, bez certifikace a mohou být nebezpečné svojí konstrukcí. „Bezpečné“ překážky jsou podobné jako ve snow parcích, avšak mají jiné tvary a hlavně jsou vyrobeny z jiného materiálu tak aby byly bezpečné při nárazu, protože jezdec wakeboardingu je méně chráněn. Více informací o wakeboardingu lze nalézt např. na internetovém magazínu Wakemag.cz. První velký čtyřsloupý vlek v ČR byl postaven v Chomutově a to v roce 1989 na Otvickém rybníce hned vedle známého Kamencového Jezera.

Malý vlek

Malý vlek je dvousloupý vlek, na kterém jezdí pouze jeden jezdec. (výjimečně i dva, ale není to standardní) tam a zpět, přičemž na koncích projíždí obloukem tak, že bez zastavení pokračuje zpět. Výhodou malého vleku je o mnoho menší prostor který zabírá, tedy menší zásah do krajiny. Malý vlek má také o mnoho nižší pořizovací a provozní náklady. Jediným českým výrobcem malých vleků je firma Wakemaster, s.r.o., ze zahraničním lze jmenovat německé společnosti Rixen nebo Sesitec. První malý vlek v ČR byl postaven na Sečské přehradě a druhý v Plzni.

Naviják (winch)

naviják je velmi rozšířený pro streetové akce. Respektive se využívá na místech jako řeky, jezy, fontány, ulice při záplavě, rybníky a vůbec všude jako jednorázová akce. (hledej redbullwinchsession cz/sk ).

lano může být 300m dlouhé i více. Rychlost je stejná jako na vleku. Navijáky jsou benzínové i elektrické.

Vybavení jezdce

Pro jízdu na wakeboardu je nezbytné mít wakeboard (deska podobná snowboardu s jiným tvarem pevností s vázáním pevně uchyceným k nohám, plovací vestu, helmu, plavky nebo neopren (individuální). Wakeboarding hovorově „WEJK“ je stále se rozvíjející sport, u kterého vznikají stále nové techniky jízdy. Prkna za loď jsou jiná než na vlek a jiná na překážky. je tedy třeba volit typ prkna. Prkno za loď je jiné než do parku. Přes to že se výrobci snaží vyrobit prkno univerzální, není možné použít stejnou desku pro závodní účel. Pro hobby jízdu možné je. požadovaná tuhost desky je totiž nežádoucí pro jízdu na překážce a naopak. Seznam sportovišť najdete třeba na wakepark.cz

Historie

První Wakeboard vyrobil někdy kolem roku 1986 v San Diegu Tony Finn, který později společně s Jimmy Redmon z Austinu v Texasu (Jimmy Redmon ve stejné době procházel stejným procesem vynalézání ale na úplně jiném místě) založil nejslavnějších wakeboardovou společnost Liquid Force (www.liquidforce.com) , která do dnes drží prvenství v nových trendech tohoto sportu, což každoročně dokazuje. Redline model Jimmy Redmon a Skurfer model Tony Finn pochází ze stejné doby. Skurfer byl první board s uchycením nohou k desce.

Závody

V ČR organizuje závody Český svaz vodního lyžování a wakeboardingu, ve světě Mezinárodní federace vodního lyžování a wakeboardingu (IWWF, dříve IWSF) je členem Mezinárodní asociace Světových her (IWGA) nebo WWA – Světová wakeboardová asociace (jedním ze zakládajících členů je Jimmy Redmon)

Nejvíce pořádaných závodů v ČR má za sebou Water Sports Club z.s.. Tento oddíl pořádá jak exhibice, amatérské závody tak i Mistrovství ČR evropské zastávky světového poháru.

zdroj: wikipedie

informace o wakeboardingu sledujte na našich sociálních sítích:

Další informace najdete na online  wakeboardovém magazínu WAKEMAG.cz